Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
32 %
2.6kmh
0 %
Die
2 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
8 °
E diel, 23 Janar, 2022

Procesi ndaj UÇK, thirret në Hagë për të dëshmuar ushtaraku i lartë shqiptar

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Haga ka shtritë hetimet edhe në Shqipëri duke marrë në pyetje ish ushtarakë, të cilët i janë bashkuar UÇK-s.

Bëhet me dije se i është dërguat një fletëthirrje Adem Shehut ish Komandant i Brigadës 153, të Zonës Operative të Llapit.

Burime për gazetarin Muhamed Veliu, bëjnë me dije se prokurorët special përmes një letër porosie dërguar Ministrisë së Drejtësisë më 14 Dhjetor 2020 kërkonin, përcjelljen e fletë thirrjes Adem Shehut për t’u intervistuar në Hagë. Mësohet se data e parashikuar e intervistimit është 28 Janari.

Adem Shehu është me origjinë nga Farka e Tiranës, dhe shërbente si oficer i reparteve kundërajrore që mbronin Tiranën, pas diplomimit në Shkollën e Lartë të Bashkuar të Oficerëve, në vitin 1980.

Kur nisi lufta ai instruktonte drejtuesit e UÇK se si të ulnin humbjet gjatë luftimeve. Më pas u largua drejt kosovës dhe brenda një kohe të shkurtër u vendos në krye të brigadës 153 në zonën e Llapit.

ADEM-4.jpgADEM-2-1.jpgmaxresdefault.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img