Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Problemet me pasurinë i djegin karrierën prokurorit të Elbasanit, Binas Nina

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokurori i Elbasanit Binas Nina u shkarkua të sot nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pas problemeve të gjetura me justifikimin e pasurisë.

Nina, i cili ka shtetësi shqiptare dhe bullgare dhe dokumente si rezident joshtetas në Shtetet e Bashkuara, u gjet nga KPK me bilanc negativ, ndërsa u ngritën pikëpyetje mbi përfitimin e dy dëmshpërblimeve në total prej 4.1 milion lekësh dhe një rifinancimi fiskal nga SHBA në shumën 10 mijë dollarë.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit që hetoi rastin kryesohej nga Xhensila Pine, me relator Lulzim Hamitjan dhe anëtare Valbona Sanxhaktarin.

Gjatë seancës dëgjimore që u mbajt të mërkurën Nina këmbënguli se problemet e pasurisë ishin të shpjegueshme. Por vëzhguesi ndërkombëtar Steven Kessler i përshkroi përfitimet e dëmshpërblimeve  si “mënyra shumë fatlume” për të fituar para.

Binas Nina e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1995 në prokurorinë e Librazhdit dhe në vitin 1998 është transferuar në Elbasan, ku e ushtron edhe aktualisht funksionin e prokurorit. /Birn

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img