Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
2.6kmh
0 %
Mër
13 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Probleme me pasurinë, KPK shkarkon nga detyra prokurorin e Sarandës, Lorenc Mërkuri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Pavarur i Kualifikim ka vendosur unanimisht largimin nga detyra të prokurorit të Lushnjës, Artan Hazbi, pasi u gjetën pobleme për pasurinë dhe sjellje e tij në kundërshtim me detyrën.

Gjatë seancës dëgjimore u evidentuan probleme të shumta si mosdeklarime, fshehje, mungesa të burimeve financiare, një sjellje e krahasuar si një investitor apo biznesmen nga KPK, në kundërshtim me funksionin e tij të prokurorit.

Prokurori Hazbi këmbënguli se e kishte kryer detyrën me ndershmëri, se kishte deklaruar me vërtetësi pasuritë që ai dhe bashkëjetuesja e tij zotërojnë dhe se të ardhurat që kanë pasur, kanë qenë të mjaftueshme për krijimin e tyre.

Artan Hazbi e ka filluar karrierën në vitin 1988 fillimisht si hetues dhe më pas si prokuror në Prokurorinë e Sarandës. Prej vitit 2005, ai e ushtroi funksionin në Prokurorinë e Lushnjës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img