Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
77 %
1.5kmh
75 %
Hën
22 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
17 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Prishja e shtëpisë-muze të Luigj Gurakuqit, historiani: Nji qytet që e lejon këtë, gjithçka mund të jetë, përveçse vatër kulture

spot_img

Lajme të ngjashëm

7356d7333ab56d15c0992649b8e4d466

Prishja e shtëpisë-muze të një nga figurave kryesore të lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike, Luigj Gurakuqi është kundërshtuar me forcë nga historianë të ndryshëm.

Që prej vitit 2002, ky akt është quajtur si rrënimi i një monumenti dhe një goditje e rëndë për kulturën shqiptare. Historiani Ardian Ndreca ka sjellë në vëmendje veprën “Udhëheqës i shtëpisë-muze, Luigj Gurakuqi”, duke thënë se kjo vepër mbetet një akt-akuzë për të gjithë ata që më shumë rëndësi i kanë dhënë mitingjeve se sa kulturës.

“Ky udhëheqës apo guidë e shtëpisë muze të Luigj Gurakuqit, botue në 1000 kopje në Shkodër në vitin 1973, mbetë nji akt-akuzë për të gjitha ata merhuma që për nji çerek shekullit mâ fort e mâ i brente mendimi me çue sa andej-këtej turma ambulante për mitingje sesa për kulturën. Nji qytet që lejon që t’i shembet shtëpia tribunit të kombit, gjithçka mund të jetë, përveçse votër kulturet.”- shkruan historiani.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img