Princi Charls do të jetë trashëgimtari i ardhshëm i Komonuelthit

Publikuar tek: bota, më 10:15 21-04-2018 Princi Charls do të jetë trashëgimtari i ardhshëm i Komonuelthit Princi Charls dhe nëna e tij Mretëresha Elizabeta II

Princi Çarls do të jetë shefi i ardhshëm i Komonuelthit, kështu ai pëson nënën e tij Mbretëreshën Elizabeta II.

Lajmin e konfirmuan liderët e Komonuelthit që u takuan në Londër dhe thanë në se Princi Çarls do të trashëgojë fronin e nënës së tij.

Më herët mbretëresha tha se ajo shpresonte se djali i saj të pasojë atë një ditë.

Komonuelthi është një organizatë ndërqeveritare e 53 shteteve anëtare që janë kryesisht territore të ish-Perandorisë Britanike.

Mbretëresha e ka udhëhequr Komonuelthin gjatë gjithë mbretërimit të saj 66-vjeçar, por pozicioni kryesisht simbolik nuk është i trashëguar, dhe disa kanë sugjeruar se një kokë jo-mbretërore do të projektonte një imazh më modern.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Barbara Bush përcillet sot në banesën e fundit, Trump nuk merr pjesë në varrim, ja arsyeja
Rikthehet dënimi me vdekje, qytetarët ngrihen në protesta »
Article Logic
Execution time: 0.011429071426392
array(1) { ["section"]=> string(71) "princi-charls-do-te-jete-trashegimtari-i-ardhshem-i-komonuelthit-117728" }