Hapësire reklamuese

Bota

Princesha Leonor mbush 18 vjeç, betohet si trashëgimtare e kurorës së Spanjës

Shkruar nga Newsbomb
Princesha Leonor mbush 18 vjeç, betohet si trashëgimtare e

Princesha e Spanjës Leonor është betuar mbi Kushtetutën në një ceremoni zyrtare në ditëlindjen e saj të 18-të në Madrid.

Princesha Leonor, trashëgimtarja e ardhshme e fronit spanjoll, është zotuar për besnikërinë e saj ndaj kushtetutës në një ceremoni që u bojkotua nga ministrat e qeverisë republikane dhe deputetët nacionalistë katalanas.

Leonor bëri betimin në kongresin e Spanjës pasi mbushi 18 vjeç të martën dhe shoqërohej nga prindërit e saj, Mbreti Felipe dhe Mbretëresha Letizia, motra e saj, Sofía, dhe kryeministri në detyrë i Spanjës, Pedro Sánchez.

Në një fjalim të shkurtër publik pas betimit të saj, Leonor tha se publikisht dhe zyrtarisht se do të mbështeste parimet demokratike dhe vlerat kushtetuese.

“Në këtë ditë të rëndësishme që do ta kujtoj gjithmonë me emocione të mëdha, ju kërkoj të keni besimin tuaj tek unë, ashtu siç kam vënë gjithë besimin tim në të ardhmen e kombit tonë”, tha ai ndwr tw tjera.

Premtimi i Leonores për besnikëri ndaj kushtetutës spanjolle erdhi 37 vjet pasi babai i saj bëri të njëjtin betim në ditëlindjen e tij të 18-të më 30 janar 1986. Felipe erdhi në fron në 2014.

Juan Carlos, tani 85 vjeç, u largua nga Spanja për në Abu Dhabi në gusht 2020 pas një sërë akuzash të dëmshme në lidhje me marrëdhëniet e tij të biznesit e dëmtuan më tej reputacionin e tij tashmë të dëmtuar dhe e turpëruan mbretin Felipe.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese