Tirana
clear sky
18 ° C
18 °
18 °
82 %
1kmh
0 %
Mar
26 °
Mër
20 °
Enj
20 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 11 Maj, 2021
spot_img

Princ Philipi ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Duka i Edinburgut në Britani, Princi Philip, ka vdekur dje në moshën 99 vjeç. Martesa e tij me Mbretëreshën Elizabeth zgjati 74 vjet. Ata kishin katër fëmijë.

Duka i Edinburgut Princi Philip i Greqisë dhe Danimarkës lindi në ishullin Grek të Korfuzit më 10 qershor 1921.

Ai u bashkua me Marinën Mbretërore si një kadet në 1939, duke shërbyer në Luftën e Dytë Botërore. Në moshën 17-vjeçare ai u bashkua me luftanijen HMS Valiant, e cila luftoi në Betejën e Kepit Matapan pranë brigjeve të Greqisë.

Më pas u gradua në nën-toger dhe u emërua në shkatërruesin HMS Wallace, ku në 1942 ai u bë Toger i Parë i anijes në moshën e re 21. Besohet se ai u takua me Princeshën Elizabeth gjatë një vizite mbretërore në Kolegjin Detar Dartmouth në 1939.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img