Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Princ Leka uron 110-vjetorin e Pavarësisë: Sot duhet të jemi më të bashkuar në shërbim të interesit kombëtar!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Princ Leka ka uruar të gjithë shqiptarët festën e Pavarësisë. Përmes një postimi në rrjete sociale, ai shkruan se secili duhet të përulet me nderime të mëdha përpara flamurit kombëtar.

Më tej  Princ Leka ai shkruan se “sot duhet të jemi më të bashkuar dhe në harmoni me njëri-tjetrin “në shërbim të interesit kombëtar e të çdo shqiptari në të gjitha trojet e tyre e kudo ku ata gjenden.”

Postimi i plotë i Princ Lekës:

Të dashur motra dhe vellezër,

Ju uroj, gëzuar përvjetorin e pavarësisë, këtë ditë ku sejcili prej nesh, përulet me nderimet më të madha përpara flamurit tonë dhe përpara atyre që bënë të pamundurën që Shqipëria të jetë një vend i pavarur.

Përpara 110-vitesh, gjashtë Fuqitë e Mëdha europiane diskutonin nëse shqiptarët do të kishin një shtet të tyrin dhe, nëse po, sa pak apo sa shumë territore dhe popullsi shqiptare do të flijoheshin për hir të ekuilibrave diplomatikë ndërkombëtarë.

Pas një jave, më 6 dhjetor, shteti shqiptar do të presë dhe bujtë krerët e shteteve dhe qeverive të 27 vendeve të Bashkimit Europian dhe të 5 vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor. Kontrasti nuk mund të ishte më elokuent dhe krenaria e bashkëkombasve të mi nuk mund të ishte më e madhe dhe legjitime.

Uroj, me këtë rast, që frytet e këtyre arritjeve, pak kohë më parë të paimagjinueshme, meritë për të cilat kanë të gjithë shqiptarët pa dallim, të jenë të prekshme në çdo territor, për çdo komunitet, për çdo shtresë, dhe për secilin e secilën, që të ëndërrojnë, ndërtojnë, dhe gëzojnë jetën e tyre në Shqipërinë tonë të dashur – shtëpinë tonë të përbashkët, amanetin e stërgjyshërve tanë dhe premtimin tonë për brezat që na pasrendin.

Sot, bashkëkombas të mi, duhet të jemi krenarë për çdo arritje me të drejtën tonë legjitime, me mbështetje të faktorëve tanë aleat ndëkombëtar, e gjithashtu ne sot, duhet të jemi më të bashkuar e më në harmoni me njëri tjetrin, në shërbim të interesit kombëtar e të çdo shqiptari në të gjitha trojet e tyre e kudo ku ata gjenden.

Gëzuar Ditën e Flamurit!

Lexo edhe: 110-vjetori i Pavarësisë, Steinmeier: Ne nuk e harrojmë Ballkanin, Shqipëria ka bërë hapa përpara

Lexo edhe:Basha kujton Adem Jasharin: 28 Nëntori është ditëlindja e komandantit legjendar të UÇK-së, lavdi përjetë

Lexo edhe: Krerët e dy shteteve drekojnë në Vlorë, “shkrihet akulli” mes Vjosa Osmanit dhe Ramës

Lexo edhe:Flutura Açka publikon foton e vjetër me djalin, i uron Shqipërisë Pavarësinë: Secili feston sipas mënyrës së tij

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HRH Crown Prince Leka (@princleka)

Më shumë


spot_img

spot_img