Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Prezantohet plani për rindërtimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të Vorës (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në një mbledhje online mes Kryeministrit Rama, ministrit të rindërtimit Ahmetaj, ministres Elva Margariti dhe drejtuesit të Bashkisë së Vorës, Hekuran Brahimaj, është prezantuar plani për rindërtimin dhe zhvillimin e vorës pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit.

Ministrja Margariti tha se procesi i rindërtimit do të rregullojë edhe trafikun, pasi do të ketë 2515 km infrastrukturë rrugore të re.

Gjithashtu do të ndërtohen edhe zona për argëtimin e fëmijëve dhe të rinjve, si dhe do të krijohet edhe markata e Vorës.

Projektet e zbatimit të ecin paralelisht me implementimin e fazës së infrastrukturës, duke e ndarë në lote të ndryshme.

“Për 30-40 ditë mendojmë se janë të mjaftueshme për fillimin e projekteve të para”, tha ministrja Margariti.

Më shumë
spot_img
spot_img