Prezantohet në Turqi projekti i tunelit 3-katësh që lidh Europën me Azinë

Publikuar tek: bota, më 15:39 27-02-2015 Prezantohet në Turqi projekti i tunelit 3-katësh që lidh Europën me Azinë

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka marrë pjesë sot në prezantimin e "mega projektit", tunelit të dytë që do të kalojë poshtë detit dhe do të lidhë Europën me Azinë.

Tuneli në fjalë përbëhet nga tre kate, ku në dy prej tyre do të kalojnë automjetet, ndërsa njëri prej tyre do të përdoret si rrugë për metro, raporton AA.

Gjatë programit të lançimit të projektit Kryeministri i vendit Davutoğlu në lidhje me projektin e madh të tunelit tre-katësh në Stambollit tha: "Me këtë projekt të integruar do të lidhen 9 sisteme hekurudhore në Stamboll. Të gjitha akset kryesore në Stamboll do të lidhen me njëra- tjetrën. Ura Fatih Sulltan Mehmet, Ura Bosforit dhe Ura Javuz Sulltan do të lidhen me njëra -tjetrën në një unazë. Ura Fatih Sulltan Mehmet e cila ka nevojë për një kalim të autostradës dhe Ura e Bosforit e cila do të plotësohet me kalimin e metrosë do të bëhen unitet në një linjë të vetme me mega projektin tre-katësh".

Kryeministri Davutoglu, shtoi më tej: "Lajmi i mirë që po ju paraqesim sot, mega projekti tre-katësh, projekti i madh i tunelit tre-katësh të Stambollit ka edhe një kuptim simbolik që do të thotë se tre katet kanë kuptimin e 3 perandorive që kanë sunduar më parë këtë qytet. Tre katet, të cilat janë 2 kate me rrugë automolistike dhe një kat për metronë të cilat kalojnë poshtë ngushticës së bosforit në një tunel 6.5 kilometra, në një kuptim janë shteti 4 i madh i Stambollit pas tre perandorive e cila do të jetë edhe goditja në shenjë e Qeverisë së Republikës së Turqisë. Stambolli është i denjë për çdo gjë. Stambollit i shkon çdo gjë.

Davutoglu, në lidhje me projektin e madh të tunelit tre-katëshe të Stambollit gjithashtu tha se ky projekt është një projekt miqësorë me mjedisin, është një projekt i cili nuk do të dëmtojë aspak imazhin e Stambollit. Përkundrazi do të heqë dëmin e shkaktuar nga trafiku. Me këtë projekt gazrat serë do të pakësohen me 115 mijë ton në vit, dhe gjithashtu vëllimi i gazit ndotës të ajrit do të reduktohet 29 mijë ton. Pa ndjerë nevojën për të përdorur një tokë të re trafiku i Stambolli do të lirohet, ka shpjeguar kryeministri turk.

Kryeministri Davutoglu, duke theksuar se tenderimet e projektit të madh të tunelit tre-katësh të Stambollit do të përfundojnë para zgjedhjeve më 7 qershor ai tha se

"Shpresojmë që brenda 5 vjetësh pa hyrë në vitin 2020 projekti i madh i tunelit tre-katësh të Stambollit do të jetë gati për ti shërbyer Stambollit, Turqisë dhe Botës".

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vetëm 4 shtete në botë i kanë shpëtuar kolonializimit europian
Vritet gjatë një atentati në Rusi, ish-zv/kryeministri Nemtsov »
Article Logic
Execution time: 0.014703035354614
array(1) { ["section"]=> string(78) "prezantohet-ne-turqi-projekti-i-tunelit-3-katesh-qe-lidh-europen-me-azine-4596" }