Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
18 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Presidentja e KE flet për vaksinën: U përqëndruam tek krijimi dhe nënvlersuam mundësinë e vonesave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4160390eba6f27933ba4f6b6b427b97a

Bashkimi Evropian  nënvlerësoi ndërlikimet e mundshme dhe vonesat në prodhimin e vaksinave. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen pranoi dështimet në procesin e sigurimit të shperndarjes.

Ne nje intervistë, presidentja e komisionit theksoi se ata ishin fokusuar më shumë në prodhimin e vaksinës duke nënvlerësuar problemaikat  që mund të shkaktojnë vonesa.

“Ne jemi përqendruar shumë në çështjen nëse do të ketë një vaksinë, domethënë zhvillimin e saj.Ne duhet t’u kishim thënë njerëzve që gjërat po ecin përpara, por ngadalë, dhe se do të ketë probleme dhe vonesa me këto procedura krejtësisht të reja. Por ne i nënvlerësuam ndërlikimet që mund të lindin ” tha ajo.

Shefja e bashkimit evropian mbrojti gjithashtu programin e përbashkët të shpërndarjes, duke thënë se qëllimi ishte të shmangte konkurrencën midis 27 vendeve anëtare, edhe nese kjo do të thoshte se procesi do te ishte më i ngadalë.

Më shumë

spot_img
spot_img