Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
16 °
Hën
12 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Presidenti Zelensky paralajmëron botën: Përgatituni! Rusia mund të përdorë armë bërthamore taktike në Ukrainë

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është shprehur dje se “të gjitha vendet e botës” duhet të përgatiten për mundësinë që presidenti rus Vladimir Putin të mund të përdorë armë taktike bërthamore në luftën e tij kundër Ukrainës.

“Jo vetëm unë, e gjithë bota, të gjitha vendet duhet të shqetësohen sepse mund të mos jetë informacion i vërtetë, por edhe mund të jetë i vërtetë,” tha Zelensky, duke folur në anglisht. Ai i tha CNN se Putin mund të kthehet te armët bërthamore ose kimike, sepse nuk vlerëson jetën e popullit të Ukrainës.

Zelensky ka qëndruar në Ukrainë gjatë gjithë luftës 50-ditore me Rusinë, pasi forcat e Ukrainës i kanë rezistuar përpjekjeve të Kremlinit për të kapur Kievin dhe kanë detyruar Rusinë të ripërqendrojë përpjekjet e saj të luftës në rajonet lindore dhe jugore të vendit, ku Ukraina po parashikon një përshkallëzim të konsiderueshëm të luftimeve në ditët në vijim.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar për mundësinë që Putin, mund të kthehet te përdorimi i armëve taktike bërthamore në Ukrainë. Drejtori Bill Burns, tha të enjten se CIA vëzhgon “me shumë vëmendje” mundësinë, ndërsa theksoi se SHBA nuk ka parë ende ndonjë shenjë se Rusia po përgatitet të ndërmarrë një hap të tillë.

“Duke pasur parasysh dëshpërimin e mundshëm të Presidentit Putin dhe udhëheqjes ruse, duke pasur parasysh pengesat me të cilat ata janë përballur ushtarakisht deri më tani, askush prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një mjet i mundshëm ndaj armëve bërthamore taktike ose armëve bërthamore me rendiment të ulët”, tha Burns.

Më shumë