Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
19 %
4.1kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Presidenti ukrainas “me dorë të hekurt” ndaj korrupsionit, godet edhe oligarkët: S’mund të jetojnë në kurriz të shtetit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy mori vëmendje në Ukrainë kohët e fundit kur ai paraqiti një projekt-ligj të ri në parlament, me të cilin pretendon se do të godasë oligarkët.

Sipas tij me anë të këtij projekt-ligji do të goditen oligarkët që që ndikuan në ekonomi dhe median vizive.

Kreu i shtetit ukrainas dëshiron të krijojë një listë zyrtare të oligarkëve të vendit dhe ndër të tjera, t’i ndalojë ata të dhurojnë direkt ose indirekt për partitë politike.

“Ne po ndërtojmë një vend pa oligarkë … Një vend për dyzet milion qytetarë, jo për njëqind Forbes. Një vend ku shteti ndihmon vërtet biznesin dhe biznesi i madh nuk jeton në kurriz të buxhetit të shtetit,” u shpreh Zelenskyy në një deklaratë për shtyp.

Ai shtoi se është “duke ndërtuar një vend që nuk pret vetëm politikën e sanksioneve të shteteve të tjera”, duke u shprehur se është i gatshëm të veprojë.

Por lëvizja mund të ndihmojë Ukrainën në përpjekjen e saj për t’u bashkuar me NATO, me Presidentin Joe Biden, i cili komentoi javën e kaluar se korrupsioni ishte një “pengesë” specifike për Kyiv që u bashkua me aleancën.

Më shumë

spot_img
spot_img