Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
27 %
2.1kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
30 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Presidenti thotë se Kroacia nuk do të dërgojë asnjë ushtar në Ukrainë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç thotë se vendi i tij nuk do të dërgojë ushtarë në rast të një konflikti mes Ukrainës dhe Rusisë.

I pyetur nga gazetarët lidhur me situatën, Millanoviç ka thënë se si komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura, do të tërheqë të gjitha trupat nga fronti i NATO, deri tek ushtari i fundit kroat.

Ai tha se NATO po përpiqet të forcojë praninë e saj në lindje të Europës duke dërguar trupa dhe anije. “Ne nuk kemi asnjë lidhje me këtë”, vijoi ai.

Në të njëjtën kohë, Milanoviç u shpreh se ky synim nuk kishte asnjë lidhje me Ukrainën apo Rusinë. Vendimi, sipas tij, buron nga ato që ai i përshkroi si “prirje në politikat e brendshme të Shteteve të Bashkuara, të kryera nga Joe Biden dhe administrata e tij”.

“Për sa i përket çështjeve të sigurisë ndërkombëtare, unë mund të shoh mospërputhje dhe në fakt sjellje të rrezikshme,” tha ai.

Milanoviç përmendi gjithashtu kundërshtarët e tij politikë – Ministrin e Jashtëm Gordan Grlic-Radman, Ministrin e Mbrojtjes Mario Banozic dhe Kryeministrin Andrej Plenkoviç.

“Grlic-Radman dhe Banozic janë të lirë të shkojnë në Bruksel. Sa i përket ushtrisë kroate, Kroacia nuk do të marrë pjesë. Asgjë nuk do të ketë. Plenkoviç mund të kërcënojë Rusinë sa të dojë. Kroacia duhet të largohet nga ky lloj zjarri”, tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img