Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
32 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Presidenti slloven kundër ndryshimit të kufijve: Ballkani Perëndimor duhet të jetë pjesë e BE-së

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor ka deklaruar se në samitin e 17 majit që do të mbahet në Bruksel do t’u kërkojë shteteve anëtare të BE që të vazhdojnë zgjerimin e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor.

Në fjalën e tij, Kreu i Shtetit slloven theksoi se është kundër idesë për ndryshimin e kufijve në Ballkan. 

Ai i bëri këto deklarata në konferenëcën e përbashkët për medie me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani, pasi ai ndodhet për një vizitë zyrtare në Prishtinë.

“Zgjerimi i BE-së është domosdoshmëri, dhe se BE-ja e sheh këtë hapësirë si tërësi. Kjo do ta përforconte besimin e njerëzve në perspektivën evropiane, do të nxiste vullnetin politik për reforma dhe do ta evitonte rrezikun për të menduar ndryshime të kufijve mes shteteve”, u shpreh presidenti Pahor.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img