Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
44 %
2.6kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
32 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Presidenti “shkon” në Kushtetuese

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kuvendi i Shqipërisë ka dorëzuar dje në Gjykatën Kushtetuese vendimin për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Vendimi u votua në datën 9 qershor me 104 vota pro dhe 7 kundër. Përfshirja në zgjedhje dhe deklaratat që nxitën konflikt ishin disa nga gjetjet që sipas Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit kishte kryer Meta.

Fjalën e fundit për shkakrimin e Metës e ka Gjykata Kushtetuese, që brenda tre muajsh duhet të arrijë të marrë vendimin, nëse kreu i shtetit duhet të qëndrojë në zyrë deri në vitin 2022 apo duhet ta lërë atë.

Më shumë

spot_img
spot_img