Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Presidenti Rexhep Meidani feston ditëlindjen e 78-të

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-presidenti i Shqipërisë, Rexhep Meidani ka festuar dje 78 vjetorin e lindjes. Mejdani e nisi karrierën si pedagog, më pas u bë dekan i FSHN e më vonë si kryetar i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve. Aderoi në Partinë Socialiste ku u zgjodh Sekretar i Përgjithshëm e më pas deputet.

Kur socialistët erdhën në pushtet, Rexhep Meidani u zgjodh President i Republikës dhe ushtroi detyrën nga 24 korriku 1997 deri në 24 korrik 2002, kur u zëvendësua nga pasardhësi i tij Alfred Moisiu. Ai mban dhe statusin e akademikut.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img