Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Presidenti Meta uron 5 Majin me foton e Qemal Stafës: Sot është dita e tij, dhe e mijëra të rinjve e të rejave, që dhanë jetën për Lirinë e Shqipërisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta  uron 5 Majin, Ditën e Dëshmorëve të Atdheut. Ai publikon foton e Qemal Stafës dhe thotë se sot është dita e tij, dhe e mijëra të rinjve e të rejave që dhanë jetën për Lirinë e vendit.

“Sot është dita e Qemal Stafës dhe e mijëra të rinjve dhe të rejave, që dhanë jetën për Lirinë e Shqipërisë. Lavdi e përjetshme, nderim, respekt dhe mirënjohjen më të thellë Dëshmorëve të paharruar të Atdheut, të çdo epoke”, shkruan Meta dhe ndan foton e mëposhtme.

182822928 3993613830684860 5322110277620859712 n

Kujtojmë se, Dita e Dëshmorëve e ka origjinën në 5 maj 1942, kur u vra Qemal Stafa, i cili me veprimtarinë e tij u kthye në simbol të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. Në nderim të kujtimit të të rënëve për lirinë e vendit çdo vit në Varrezat e Dëshmorëve kryhen homazhe nga krerët më të lartë të shtetit shqiptar.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img