Tirana
broken clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
75 %
3.6kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
10 °
Hën
5 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Presidenti më jetëgjatë në botë, 80-vjeçari zgjidhet për të gjashtën herë në krye të shtetit në Guinea

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti më jetëgjatë në botë ka fituar rizgjedhjen në Guinenë Ekuatoriale për të vazhduar të kryesojë regjimin e tij autoritar.

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, 80 vjeç, siguroi pothuajse 95% të votave, duke vazhduar të drejtojë shtetin.

Presidenti Teodoro Obiang Nguema është zgjedhur president dhe ai ka një kontroll të fortë në kombin qendror të Afrikës së pasur me naftë. Dhe anëtarët e tij të familjes mbajnë poste të larta.

BBC shkruan se ai mori pushtetin në vitin 1979 pas një pushtimi ushtarak dhe u ka mbijetuar disa përpjekjeve për grusht shteti. Mendohet se presidenti Obiang, i cili më parë ka mohuar akuzat për shkelje të të drejtave të njeriut dhe manipulim të zgjedhjeve, synon të përdorë mandatin e tij të gjashtë për të pastruar reputacionin e tij ndërkombëtar.

Më shumë


spot_img

spot_img