Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
65 %
2.1kmh
20 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
28 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Presidenti kinez në Rusi, kryeministri japonez vizitë të papritur në Ukrainë

Lajme të ngjashëm

Kryeministri japonez Fumio Kishida po bën një udhëtim të papritur në Ukrainë për të takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Kjo vizitë e papritur vjen një ditë pasi udhëheqësi kinez Xi Jinping u takua me homologun e tij rus Vladimir Putin në Moskë.

CNN shkuran se një ditë më parë Kishida ishte në Indi, ku u takua me kryeministrin Narendra Modi tani është nisur për në Ukrainë.

Ky është udhëtimi i parë i një kryeministër japonez që viziton një vend apo rajon me luftime të vazhdueshme që nga Lufta e Dytë Botërore. Kjo do të jetë gjithashtu vizita e parë në Ukrainë nga një anëtar aziatik i grupit G7 dhe e para nga një aleat i SHBA-së në rajon.

Vizitat e dyfishta nga Kishida dhe Xi nënvizojnë ndarjet e thella në Azinë verilindore drejt luftës në Ukrainë, me Japoninë që premton ndihmë të konsiderueshme për Kievin, ndërsa Kina një zë që mbështet një Putin gjithnjë e më të izoluar.

Më shumë