Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Presidenti Joe Biden jep lajmin e mirë për vendet e varfëra, ja kur nis shpërndarja e vaksinave anti-Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2dd067c66cebf6d59285948691bb339a scaled

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden e ka nisur vrullshëm punën në krye të Shtëpisë së Bardhë.  

Me të marrë drejtimin e saj, Biden ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë vendet e varfëra. Biden ka kërkuar që SHBA t’i bashkohet skemës së COVAX-it për distribuimin e vaksinave kundër COVID-19 dhe në shtetet më të varfra.

Lajmin e ka bërë të ditur këshilltari shëndetësor i tij, Anthony Fauci, duke e konfirmuar vazhdimin e angazhimit amerikan në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, pas vendimit të presidentit të mëparshëm, Donald Trump, për ngrirjen e fondeve kësaj organizate.

Sipas tij, pakot e para me vaksina pritet që të mbërrijnë në vendet e varfra duke nisur nga muaji shkurt.

Fauci i ka kërkuar OBSH-së transparencë të plotë në lidhje me misionin e saj për hetimin e origjinës së pandemisë në Ëuhan, me qëllim që në të ardhmen shëndetësia të jetë më e përgatitur për viruset e panjohura.

Më shumë

spot_img
spot_img