Hapësire reklamuese

Bota

Presidenti iranian: Perëndimi po mbështet 'gjenocidin' nga Izraeli

Shkruar nga Newsbomb
Presidenti iranian: Perëndimi po mbështet 'gjenocidin' nga

Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka akuzuar Perëndimin për mbështetjen e "gjenocidit" të Izraelit kundër palestinezëve në Gaza.

Ndërsa filloi bisedimet me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë, zoti Raisi tha se situata në rajon ishte "natyrisht gjenocid dhe një krim kundër njerëzimit".

Ai tha se ishte "edhe më e trishtueshme" që kjo u mbështet nga SHBA dhe vende të tjera perëndimore.

Irani mbështet grupin militant Hamas si dhe organizatën Hezbollah të Libanit.

Ndërkohë, Putin e cilësoi luftën Izrael-Hamas si një dështim të diplomacisë amerikane dhe sugjeroi se Rusia mund të ishte një ndërmjetëse për shkak të marrëdhënieve të saj miqësore si me Izraelin ashtu edhe me palestinezët.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese