Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Presidenti indonezian takohet me presidentin rus në Moskë: I dhashë Putinit një mesazh nga Zelensky

spot_img

Lajme të ngjashëm

Hapja e një kanali komunikimi midis Moskës dhe Kievit duket se kërkohet nga presidenti indonezian Joko Widodo, i cili tha se i kishte dërguar një mesazh Vladimir Putinit nga Volodymyr Zelensky.

Widodo vizitoi dje Kievin, ku u takua me Presidentin e Ukrainës , ndërsa sot ishte në Moskë, ku u takua me presidentin rus.

“Unë i përcolla mesazhin e Presidentit Zelensky, Presidentit Putin ,” tha Widodo pas bisedimeve. Megjithatë, ai nuk e bëri të ditur përmbajtjen e tij, ndërsa ka sqaruar se është i gatshëm të kontribuojë në fillimin e komunikimit mes dy liderëve.

Widodo u tha gazetarëve se do të vazhdojë të punojë me Rusinë. Putin vazhdoi duke thënë se Rusia ishte e gatshme të plotësonte nevojat e Indonezisë për pleh, të cilat janë reduktuar nga lufta në Ukrainë dhe persekutimi perëndimor.

Më shumë
spot_img
spot_img