Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
5.1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Presidenti i PE mbështet anëtarësim e Ballkanit Perëndimor: Zgjerimi hap pozitiv, BE të mbajë premtimin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli bëri thirrje që vendet e Ballkanit Perëndimor të lejohen të bashkohen në Bashkimin Evropian, duke e quajtur zgjerimin një “projekt pozitiv për të promovuar paqen dhe prosperitetin”.

“Zgjerimi mund të sjellë përfitime të mëdha për rajonin dhe Evropën në tërësi dhe ndihmon për të siguruar një kontinent të qëndrueshëm, të prosperuar dhe paqësor,” tha ai në një intervistë për “Funke Mediengruppe”.

Ai tha se “shpejtësia” për pranimine  tyre varet nëse i plotëson kriteret për t’u bashkua.

“Këto vende ende duhet të zbatojnë reformat,” tha Sassoli, duke shtuar se “BE gjithashtu duhet të mbajë premtimet e saj dhe të njohë përparimin e bëra.”

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img