Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
28 %
9.3kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

Presidenti i KE, Charles Michel: Jemi në prag të përparimit në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE  

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka shprehur mbështetjen e Bashkimit Evropian, në lidhje me propozimin francez, gjatë vizitës së tij në Shkup.

Ai thotë përmes një postimi në Twitter ai tha se Maqedonia e Veriut është “në prag të një përparimi të mundshëm në procesin e anëtarësimit në BE”.

“Ju jeni duke vendosur për të ardhmen tuaj. Maqedonia e Veriut bën pjesë në BE. E ardhmja juaj është me ne.

Së bashku jemi në prag të një përparimi të mundshëm në procesin e anëtarësimit të vendit tuaj në BE.

Javën e kaluar, Këshilli i BE-së paraqiti një zgjidhje kompromisi të rishikuar. Kjo është një zgjidhje e ekuilibruar që adreson shqetësimet tuaja kryesore. Qëllimi është i qartë: fillimi i bisedimeve të pranimit të Maqedonisë së Veriut. Dhe më në fund të ecim përpara për të ndërtuar të ardhmen tonë të përbashkët në BE.

E rëndësishme është se ky propozim ka të bëjë qartë me gjuhën maqedonase, pa kualifikim nga BE-ja. Gjuha maqedonase është gjuha juaj. Propozimi e respekton atë. Acquis, legjislacioni i BE-së, të gjitha do të përkthehen në gjuhën maqedonase

Ne jemi gjithashtu shumë të vetëdijshëm për shqetësimet e shprehura nga disa në lidhje me identitetin tuaj kombëtar. Ju mund të mbështeteni në mbështetjen time të plotë, si President i Këshillit Evropian, për të mbrojtur sistematikisht të drejtat tuaja legjitime”, shkruan Michel.

Më shumë