Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
1 °
E premte, 21 Janar, 2022

Presidenti i Kazakistanit: Protestat e dhunshme ishin tentativë për grusht shteti

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev ka deklaruar se demonstratat e fundit të dhunshme që kanë tronditur vendin ishin një “tentativë për grusht shteti” nga “luftëtarë të armatosur”. Ai tha në një deklaratë për mediet se forcat e tij “kurrë” nuk do të qëllonin kundër protestuesve paqësorë.

Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin tha se Kazakistani ishte shënjestruar nga terrorizmi ndërkombëtar, por nuk dha prova për këtë pretendim. Ai shtoi se Rusia nuk do të lejonte kurrë revolucione në rajon.

Trupat nga Rusia dhe vende të tjera janë aktualisht në Kazakistan për të rivendosur rendin. Demonstratat, të shkaktuara nga rritja e çmimeve të karburantit, u kthyen në trazirat më të këqija që ka parë vendi në 30 vitet e tij të pavarësisë. Dhjetëra njerëz raportohet të kenë vdekur, duke përfshirë 16 anëtarë të forcave të sigurisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img