Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Presidenti Filipinas akuzohet për krime makabre, 1000 vrasje peshojnë mbi të

spot_img

Lajme të ngjashëm

b73d8b77934090867852e14c48ac329f

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte, akuzohet se ka vrarë një agjent të departamentit të drejtësisë, ndërkohë që punonte si kryetar bashkie në Davao.

Akuzat janë bërë nga Edgar Matobato, një ish-anëtar i skuadrës vrasëse, i cili u rrëfue para senatit për vrasjet gjyqësore.

Matobato tha gjithashtu se Duterte e ka urdhëruar atë dhe skuadrën e tij, të vrasin rreth 1000 kriminelë si edhe rivalë të tij politikë.

Por, një zëdhënës nga zyra e presidentit i mohoi këto akuza.

Zëdhënësi Martin Andanar, është shprehur se këto investigime nuk po shkojnë askund.

“Davao Death Squad” është një grup militant me 300 anëtarë, që sipas Matobatos ka vrarë kriminelë dhe rivalë nën urdhrat e presidentit Filipinas, gjatë viteve 1988-2013 kur ai shërbente si kryetar bashkie.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img