Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Presidenti dhe qeveria e Jemenit japin dorëheqjen

Lajme të ngjashëm

Gjatë ditëve të fundit rebelët kanë marrë në kontroll një sipërfaqje të konsiderueshme të kryeqytetit Sana’a, duke u përplasur fortë me forcat qeveritare

Jemeni është përfshirë nga një krizë madhe politike. Presidenti i këtij vendi së bashku me qeverinë ka dhënë dorëheqjen si pasojë e rritjes së konfliktit me rebelët e Houthi. Gjatë ditëve të fundit rebelët kanë marrë në kontroll një sipërfaqje të konsiderueshme të kryeqytetit Sana’a, duke u përplasur fortë me forcat qeveritare. Hothui mban peng gjithashtu edhe shefin e stafit të presidentit dhe konflikti rrezikonte të shndërrohej në një luftë civile.

Anëtarët e grupit rebel të Houthi-t, kërkojnë përfshirje më të gjërë të tyre në jetën poltike dhe institucionet e Jemenit.

Qeveria e sapo dorëhequr ishte formuar disa kohë më parë me një ndërmjetësim të faktorit ndërkombëtar. 


Më shumë