Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
37 %
1kmh
0 %
Mër
26 °
Enj
30 °
Pre
31 °
Sht
30 °
Die
24 °
E mërkurë, 25 Maj, 2022
spot_img

Presidenti dhe qeveria e Jemenit japin dorëheqjen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë ditëve të fundit rebelët kanë marrë në kontroll një sipërfaqje të konsiderueshme të kryeqytetit Sana’a, duke u përplasur fortë me forcat qeveritare

Jemeni është përfshirë nga një krizë madhe politike. Presidenti i këtij vendi së bashku me qeverinë ka dhënë dorëheqjen si pasojë e rritjes së konfliktit me rebelët e Houthi. Gjatë ditëve të fundit rebelët kanë marrë në kontroll një sipërfaqje të konsiderueshme të kryeqytetit Sana’a, duke u përplasur fortë me forcat qeveritare. Hothui mban peng gjithashtu edhe shefin e stafit të presidentit dhe konflikti rrezikonte të shndërrohej në një luftë civile.

Anëtarët e grupit rebel të Houthi-t, kërkojnë përfshirje më të gjërë të tyre në jetën poltike dhe institucionet e Jemenit.

Qeveria e sapo dorëhequr ishte formuar disa kohë më parë me një ndërmjetësim të faktorit ndërkombëtar. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img