Hapësire reklamuese

Bota

Presidenti brazilian akuzon Izraelin për "gjenocid" në Rripin e Gazës

Shkruar nga Newsbomb
Presidenti brazilian akuzon Izraelin për "gjenocid" në

Presidenti brazilian Luiz Inácio Lula da Silva akuzoi Izraelin për kryerjen e “gjenocidit” kundër civilëve palestinezë në Rripin e Gazës.

Ai akuzon Izraelin për "gjenocid" ndaj palestinezëve në Rripin e Gazës, duke e paralelizuar situtën në territorin palestinez me shfarosjen e hebrenjve nga regjimi nazist.

“Ajo që po ndodh në Rripin e Gazës nuk është një luftë, është një gjenocid”, - u tha ai gazetarëve në Addis Ababa, ku po merrte pjesë në një samit të Bashkimit Afrikan.

“Nuk është një luftë ushtarësh kundër ushtarëve. Është një luftë mes një ushtrie shumë të përgatitur dhe grave e fëmijëve”,- shtoi presidenti brazilian.

Udhëheqësi 78-vjeçar e dënoi sulmin e 7 tetorit të Hamasit ndaj Izraelit si një akt “terrorist”, por që atëherë ai është rritur me zë kritik ndaj fushatës ushtarake hakmarrëse të Izraelit, - raporton The Guardian.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese