Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Presidenti Biden fal të gjithë të dënuarit për posedim të thjeshtë të marijuanës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Joe Biden ka njoftuar faljen e të gjitha veprave të mëparshme federale të posedimit të thjeshtë të marijuanës. Sipas tij, ky vendim vjen për të lehtësuar politikat e punësimit dhe arsimimit.

“Ka mijëra njerëz që kanë shkelje të mëparshme federale për posedim marijuane, të cilëve mund t’u mohohet punësimi, strehimi ose mundësitë arsimore. Veprimi im do të ndihmojë në lehtësimin e pasojave kolaterale që rrjedhin nga këto bindje”, tha Biden në një deklaratë të lëshuar të enjten pasdite.

Ai u kërkoi të gjithë guvernatorëve që të bëjnë të njëjtën gjë në lidhje me shkeljet shtetërore, duke thënë: “Ashtu si askush nuk duhet të jetë në një burg federal vetëm për shkak të posedimit të marijuanës, askush nuk duhet të jetë në një burg lokal apo burg shtetëror për edhe kjo arsye.”

Presidenti gjithashtu i bëri thirrje Sekretarit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore dhe Prokurorit të Përgjithshëm që të fillonin procesin administrativ për të rishikuar se si është planifikuar marijuana sipas ligjit federal.

Marijuana aktualisht klasifikohet në Shtojcën 1 të Aktit të Substancave të Kontrolluara sipas ligjit federal. Ky klasifikim e vendos marijuanën në të njëjtën pozitë si për heroinën dhe LSD-në dhe madje më lart se klasifikimi i fentanilit dhe metamfetaminës, dy droga që po ushqejnë epideminë e vazhdueshme të mbidozës në të gjithë vendin.

Më shumë
spot_img
spot_img