Hapësire reklamuese

Politikë

Presidenti Begaj në Shkup për samitin e Brdo-Brijunit, në fokus përshpejtimi i integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE

Shkruar nga Newsbomb
Presidenti Begaj në Shkup për samitin e Brdo-Brijunit, në fokus

Presidenti Bajram Begaj ka zhvilluar sot në Shkup takime me liderët të Procesit të Brdo-Brijunit.

Ai është shprehur se përpejtimi i procesit të integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, mund të arrihet vetëm përmes forcimit të bashkëpunimit rajonal, udhëhequr nga siguria dhe stabiliteti. Gjithashtu, “ të inkurajojnë vlerat evropiane, ku të rinjtë tanë të ndihen optimistë për të ndërtuar të ardhmen në vendin e tyre”.

Begaj ka zhvilluar së pari një takim me homologun e tij nga Maqedonia e Veriut, Stevo Pendarovski, ku u vlerësuan marrëdhëniet mes dy palëve, “të cilat janë shembull i bashkëpunimit konstruktiv, në interes jo vetëm të përparimit të dy vendeve, por të gjithë rajonit”.

Më pas, kreu i shtetit ka zhvilluar takimin me presidentit e Malit të Zi, Jakov Milatovic, ku në fokus ka qendë interesi i përbashkët për avancimin e axhendës evropiane. Begaj deklaroi se “dy vendet tona kanë rol të rëndësishëm në kuadër të stabilitetit dhe prosperitetit të rajonit”.

Çfarë është Procesi Brdo-Brijuni

Procesi Brdo-Brioni u mbajt për herë të parë në vitin 2013 me iniciativën e presidentëve të Republikës së Sllovenisë dhe Republikës së Kroacisë. Nisma u quajt Procesi Brdo-Brijuni për shkak të idesë së përbashkët të presidentëve të dy vendeve për organizimin e tij; Brdo, nga Brdo pri Kranj, ku u mbajt takimi i parë i liderëve nga rajoni, dhe Brijuni, për nder të bashkëorganizatorit dhe partnerit të nismës, Republikës së Kroacisë.

Synimi kryesor i presidentëve të Republikës së Sllovenisë dhe Republikës së Kroacisë, si nismëtarë të Procesit Brdo-Brijuni, është integrimi evropian i vendeve të rajonit dhe stabilizimi i situatës në Ballkanin Perëndimor duke forcuar bashkëpunimin rajonal dhe zgjidhjen e çështje të hapura.

Republika e Sllovenisë dhe Republika e Kroacisë, vende anëtare të BE-së, morën iniciativën për të lehtësuar shkëmbimin e përvojave dhe praktikave nga integrimi i tyre në BE për vendet e tjera, të cilat, nga ana tjetër, morën një forum të ri për krerët e shteteve të tyre. , e cila u prit veçanërisht pozitivisht. Tema e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor, gjegjësisht integrimit të të gjithë rajonit, është në agjendat e liderëve të vendeve të rajonit. Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Republika e Shqipërisë kanë nisur negociatat për anëtarësim në BE. Mali i Zi, Bosnja dhe Hercegovina dhe Republika e Serbisë janë vende kandidate për anëtarësim në BE, ndërsa Republika e Kosovës është vend kandidat potencial për anëtarësim në BE.

Duke pasur parasysh integrimin evropian, liderët e vendeve të Procesit Brdo-Brijuni pranuan nevojën e një nisme të re që do të zinte vendin e nismave të kahershme rajonale, të cilat kryesisht funksiononin mbi parimin e deklarativitetit, pa masa dhe aktivitete konkrete dhe pa rezultate të dukshme. Prandaj, procesi Brdo-Brijuni luajti një rol të rëndësishëm, duke mbushur vakuumin, duke zëvendësuar rraskapitjen dhe mungesën e ideve të nismave të tjera rajonale, me freski dhe ide të reja, me rezultate konkrete politike, të cilat plotësohen me rezultate praktike përmes samiteve për Ballkani Perëndimor në kuadër të proceseve të Berlinit dhe të proceseve të mëvonshme të Vjenës, Parisit dhe Romës.

Udhëheqësit e vendeve të rajonit e panë domosdoshmërinë e dialogut të rregullt dhe të vazhdueshëm, për forcimin dhe nxitjen e dialogut politik, për vendosjen e besimit të ndërsjellë ndërmjet vendeve, si dhe për krijimin e kushteve dhe nxitjen e gatishmërisë për zgjidhjen e atyre të hapura dypalëshe dhe trajtimin e sfidat rajonale.

Procesi Brdo-Brijuni është nisma më prestigjioze rajonale që jep rezultate politike dhe inkurajon dialogun politik ndërmjet vendeve të rajonit me çështje të hapura. Me synimin për të krijuar hapësirë ​​për një dialog politik të pa ngarkuar dhe konstruktiv mes liderëve, u vendos që takimet e Procesit Brdo-Brijuni të zhvillohen në formatin Gymnich.

Besueshmëri e veçantë e Procesit është organizimi i proceseve të Berlinit dhe të mëvonshëm, të cilat plotësojnë rezultatet politike të Procesit Brdo-Brijuni, me rezultate më të dukshme dhe më të prekshme.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese