Tirana
few clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
20 %
Mar
3 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Presidenti afgan tregon pse e braktisi vendin: Ika për të shmangur gjakderdhjen me talebanët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Afganistanit Ashraf Ghani, ka treguar se ai u largua nga vendi për të shmangur gjakderdhjen, kur talebanët hynë në Kabul.

Ghani shkruan në rrjete sociale se u largua për të shmangur përplasjet me talebanët.

Ai deklaroi në Facebook se talebanëve u ka mbetur vetëm një gjë tani, të mbrojnë emrin e vendit ose ta turpërojnë atë.

“Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit Të dashur bashkatdhetarë! Sot, hasa në një zgjedhje të vështirë; Unë duhet të qëndroja përballë talebanëve të armatosur që donin të hynin në pallat ose të largoheshim nga vendi i dashur që i kushtova jetën time gjatë 20 viteve  të fundit. Nëse do të kishte ende bashkatdhetarë të panumërt të martirizuar dhe ata do të përballeshin me shkatërrimin e qytetit të Kabulit, rezultati do të kishte qenë një katastrofë e madhe njerëzore në këtë qytet prej gjashtë milionë banorësh. Talebanët kanë bërë çmos që të më largojnë, ata janë këtu për të sulmuar të gjithë Kabulin dhe njerëzit e Kabulit. Për të shmangur përmbytjen e përgjakur, mendova se ishte më mirë të dilja jashtë vendit. Ata tani po përballen me një provë të re historike; ose do të mbrojnë emrin dhe nderin e Afganistanit ose e kundërta. Shumë njerëz janë në frikë dhe është e nevojshme që talebanët të sigurojnë të gjithë njerëzit, kombet, sektorët e ndryshëm, motrat dhe gratë e Afganistanit që të fitojnë legjitimitetin dhe zemrat e njerëzve. Unë gjithmonë do të vazhdoj t’i shërbej kombit tim me një moment intelektual dhe një plan për t’u zhvilluar. Shumë më tepër për të ardhmen. Rroftë Afganistani”, shkruan presidenti afgan në facebook.

Screenshot 22 7
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img