Hapësire reklamuese

Bota

Presideni i SHBA-ve Joe Biden vendos 500 sanksione të reja ndaj Rusisë

Shkruar nga Newsbomb
Presideni i SHBA-ve Joe Biden vendos 500 sanksione të reja ndaj Rusisë
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden njoftoi so më shumë se 500 sanksione të reja për Rusinë, si shenjë ndëshkimi për luftën e Rusisë në Ukrainë dhe vdekjen e liderit të opozoitës ruse Alexei Navalny, i cili ndërroi jetë një javë më parë në burgun rus në Arktikë. BBC raporton se sanksionet e reja të sapo shpallura nga SHBA-të synojnë individë që janë përfshiurë në burgosjen e Navalnyt si edhe në luftën kundër Ukrainës. Lexo edhe: Presidenti Biden takohet me gruan dhe vajzën e Navalnyt Ndërkohë kufizimiet në tregti do të vendosen për rreth 100 kompani ose individë rusë. Masat e sotme synojnë individë të lidhur me burgosjen e Navalny, si dhe sektorin financiar të Rusisë, industrinë e mbrojtjes dhe rrjetet e saj të furnizimit me shumë kontinent, tha presidenti amerikan Joe Biden. “Në dy vitet që po vazhdon kjo luftë, populli i Ukrainës vazhdon të luftojë me guxim të jashtëzakonshëm. Por municionet po u mbarojnë. Ukraina ka nevojë për më shumë furnizime nga Shtetet e Bashkuara për të kundërshtuar sulmet e pandërprera të Rusisë, të cilat mundësohen nga armët dhe municionet nga Irani dhe Koreja e Veriut”, tha Biden.

Vdekja e Navalnyt, e njoftuar të premten e kaluar nga shërbimi rus i burgjeve, nxiti zemërim ndërkombëtar ndaj presidentit rus Vladimir Putin. Navalny është i fundit në një seri kritikësh të Putinit që ka vdekur në rrethana misterioze. Menjëherë pasi u raportua për vdekjen e Navalny, Biden ia vuri fajin drejtpërdrejt këmbëve të Putinit.

“Fakti i çështjes është: Putini është përgjegjës, pavarësisht nëse e ka urdhëruar apo është përgjegjës për rrethanat në të cilat e futi atë njeri”, u tha Biden gazetarëve të hënën. “Dhe ai është – është një reflektim i asaj se kush është ai. Dhe thjesht nuk mund të tolerohet.”

Biden ka kritikuar ashpër gjithashtu përgjigjen ndaj vdekjes së Navalny nga rivali i tij i mundshëm në vitin 2024, ish-presidenti Donald Trump. Në komentin e tij të parë publik për vdekjen e Navalny, Trump postoi një mesazh në mediat sociale që krahasoi problemet e tij ligjore me atë që u përball me Navalny. Trump nuk e përmendi Putinin në mesazhin e tij dhe së fundmi ka thënë se do të inkurajonte Rusinë të bënte rrugën e saj me vendet anëtare të NATO-s që nuk respektuan detyrimet e financimit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese