Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Prej orësh në luftë me flakët, zjarrfikësit izolojnë 12 vatra zjarri, ja zonat aktive

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Mbrojtjes ka bërë me dije se pas orëve të gjata mes flakëve zjarrfikësit kanë mundur të bëjnë izolimin e plotë të  12 vatrave të zjarrit.

Në aksionet për shuarjen e flakëve gjatë 24 orëve të fundit janë angazhuar 368 efektivë zjarrfikës, Forca të Armatosura, forca bashkiake, forca policore, punonjës të Administratës së Zonave të Mbrojtura, shërbimi pyjor, forca vullnetare, 26 mjete zjarrfikëse dhe një helikopter.

Ndërkohë, aktive janë vatrat në fshatin Ndërshen, bashkia Mirditë dhe në Vinjollë, bashkia Kurbin.

Njofitmi i plotë:

Sipas të dhënave nga Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 15 vatra zjarri.

Pas një pune të pandërprerë të forcave operacionale u bë i mundur izolimi i plotë i vatrave në:

 • Fshatin Tomorricë, bashkia Skrapar.
 • Fshatin Qukës Skëndërbej, bashkia Prrenjas.
 • Fshatin Shetël, bashkia Shijak.
 • Fshatin Karbunarë e Sipërme dhe fshati Balaj bashkia Lushnje.
 • Fshatin Lalaj, bashkia Fier.
 • Fshatin Peshkëpi, bashkia Selenicë.
 • Uji i Ftohtë, bashkia Vlorë.
 • Fshatin Qafë Mali, bashkia Fushë Arrëz.
 • Mali i Jushit, bashkia Vau Dejës.
 • Fshatin Grudë e Re, bashkia Shkodër.
 • Fshatin Qarr, bashkia Has.
 • Lagjen Nr.3, bashkia Kavajë.

Në aksionet për shuarjen e flakëve gjatë 24 orëve të fundit janë angazhuar 368 efektivë zjarrfikës, Forca të Armatosura, forca bashkiake, forca policore, punonjës të Administratës së Zonave të Mbrojtura, shërbimi pyjor, forca vullnetare, 26 mjete zjarrfikëse dhe një helikopter.

Helikopteri ka operuar në fshatin Ndërshen, Bashkia Mirditë dhe në fshatin Shetël, bashkia Shijak.

Aktualisht janë aktive vatrat në:

 • Fshatin Ndërshen, bashkia Mirditë.
 • Fshatin Vinjollë, bashkia Kurbin.

Përsërisim thirrjen për të gjithë qytetarët të jenë të kujdesshëm në çdo veprim që mund të shkaktojë zjarr. Mosraportimi në kohë i vatrave sado të vogla nxit përhapjen e tyre në sipërfaqe më të mëdha, ndaj bashkëpunoni me pushtetin vendor dhe shërbimin zjarrfikës!

Më shumë


spot_img

spot_img