Tirana
clear sky
8 ° C
8 °
8 °
87 %
1kmh
0 %
Mër
9 °
Enj
17 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
20 °
E enjte, 22 Prill, 2021
spot_img

Prej një viti të “kryqëzuar” nga Covid, të vaksinuarit së shpejti fitojnë lirinë, do i kthehen jetës normale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prej më shumë se një viti pandemia e covid-19  ka “kryqëzuar” të gjthë botën dhe kthimi në normalitet na duket si diçka e largët dhe ndonjëherë e pamundur.

Ministri gjerman i shëndetësisë, Jens Spahn ka thënë se të gjithë ata persona të cillët do të vaksinohen plotësisht do të trajtohen në të ardhmen si dikush që ka rezultuar negativ.

Në një analizë të institutit Robert Koch,  thotë se për ata persona që janë vaksinuar duhet të hiqet detyrimi për kranantinim dhe testimi.

Lehtësimi i masave do të fillojë pasi të kalojë vala e tretë e pandemisë dhe të vaksinuarit do të kenë lehtësira të tjera dhe nuk do ti nënshtrohen  as karantinës.

Në një raport dërguar ministrisë së shëndetësisë në Gjermani, instituti Robert Koch thotë se sipas informacioneve aktuale, rreziku i transmetimit të virusit përmes personave që kanë marrë të dyja dozat e vaksinës më së voni nga dita e 15 e dozës së dytë të vaksinës, është më i ulët se prova e një testi negativ të shpejtë tek personat e infektuar pa simptoma.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img