Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Prej 24 orësh në flakë, zjarri vijon të shkatërrojë bimësinë në Vithkuq të Korçës, shtohen forcat zjarrfikëse

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prej më shumë se 24 orësh flakët vijojnë të jenë prezente në Vithkuq, Korçë, në zonën e njohur si maja e “Jankës”.

Për shkak të situatës të rënduar janë shtuar forcat për fikjen  e zjarrit, ku  në zonë përveç banorëve të Vithkuqit dhe zjarrfikëses kanë shkuar dhe puntorët e shërbimit të njësisë administrative të Mollajt dhe Drenovës.

Ata po përpiqen të ndërhyjnë me mjete rrethanore për izolimin e vatrave aktive, pasi nuk ka rrugë për mjetet zjarrfikëse.

Zjarri nisi para 4 ditësh, ndërsa edhe pse u arrit të shuhej, u riaktivizua sërish, duke shkrumbuar bimësinë e kësaj zone si pishë e shkurre.

Më shumë

spot_img
spot_img