Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
0kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Prej 10 ditësh në grevë urie, të burgosurve në Peqin u bashkohen edhe familjarët

spot_img

Lajme të ngjashëm

aa795a6c0a082de27c90f298e6b12ba5

Prej 10 ditësh të burgosurit në burgun e Peqinit janë futu në grevë urie, sot grevës i janë bashkuar edhe familjaret jashtë ambienteve të burgut.

Ata kërkojnë që t’u plotësohen kërkesat të afërmeve të tyre në burg, të cilët janë të izoluar në sistemin e sigurisë së lartë ’41-BIS’. Si pasojë e izolimit të dënuarve u janë ndaluar vizitat me të afërmit.

Mirëpo bëhet me dije se në grevë urie janë futur edhe 150 të paraburgosur të burgut të sigurisë së lartë “313” në Tiranë.

Ata janë shprehur se prej disa muajsh i janë ndaluar takimet me familjarët dhe avokatët. Ndër të tjera ata janë shprehur se ushqimi dhe kushtet janë skandaloze.

Kujtojmë që ditën e djeshme është pushuar nga detyra drejtori  burgut të Peqinit Bukurosh Malluta për shkak të keqmenaxhimt të situatës në burg.

Më shumë

spot_img