Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Precedenti i listës së KQZ, pjesë e zgjedhjeve edhe kryetari i Akademisë së Shkencave (Dokumenti)

spot_img

Lajme të ngjashëm

bf85b1b49d2e48baec35f33abbc11b02

Edhe pse tashmë është Kryetar i Akademisë së Shkencave dhe deklaroi publiksht se do të jepte dorëheqjen nga funksionet e tij në partinë që drejtonte, Skënder Gjinushi mbetet ende kryetar i Partisë Social Demokrate (PSD), në listat e KQZ-së.

Edhe pse përpara se të merrte votëbesimin e anëtarëve të Akademisë së Shkencave Gjinushi ishte shprehur për ngrirjen e funskioneve të tij politike, përfshirë edhe kreu e partisë që ai drejtonte, KQZ-ja e nxjerr në listat e publikuara Gjinushin ende si kreun e PSD-së.

Ky precedent ka bërë që për herë të parë në historinë e proceseve zgjedhore në Shqipëri, qytetarët do të mund të votojnë një parti të drejtuar nga Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.

Gjinushi.jpg

Skenderi.jpg

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img