Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
55 %
3.6kmh
0 %
Mar
17 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Pranimi i Shqipërisë si anëtarë jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit në OKB, Berisha: Kandidaturën e ka hedhur Qeveria ime, në 2009

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria u zgjodh katër ditë më parë anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit në OKB. Vendi ynë do të jetë pjesë e “gjashtë të mëdhenjëve”, 5 prej të cilëve janë anëtarë të përhershëm.

Ndërkohë, ish-kryeministri Sali Berisha thotë se ka qenë Qeveria e tij në vitin 2009. “Ne vitin 2009 Shqiperia hodhi kandidaturen per anetare te perkohshme Keshillit te Sigurimit te OKB per vitin 2022”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha.

Shqipëria mori 175 vota pro nga 190 shtete që morën pjesë në votim, ndërkohë që së bashku me Shqiëprinë u zgjodhën anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit në OKB edhe Brazili, Gaboni, Gana dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img