Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

Prag lufte? Koreja e Jugut ngre në qiell 30 avionë luftarakë, ushtria e Kim Jong Un kundërpërgjigjet me “zjarr”

Lajme të ngjashëm

Rriten tensionet në Gadishullin e Koresë, vetëm një ditë pas testimit të disa raketave me kapacitet bërthamor nga Peniani.

Mediat aziatike raportojnë se Koreja e Jugut ka ngritur në qiell 30 avionë luftarakë si pjesë e një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ndërsa Koreja e Veriut është kundërpërgjigjur duke nisur një stërvitje tokë-ajër, ndërsa 13 avionë luftarakë të shtetit diktatorial janë duke patrulluar në qiell.

Peniani testoi katër raketa me kapacitet bërthamor ditët e fundit, një prej të cilave kaloi mbi Japoni duke shkaktuar panik te banorët.

Shqipëria dhe SHBA thirrën mbledhjen urgjente të Këshillit të Sigurisë në OKB, duke dënuar veprimet “provokative” të Kim Jong Un.


Më shumë