Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
75 %
Sht
23 °
Die
22 °
Hën
21 °
Mar
19 °
Mër
21 °
E shtunë, 23 Tetor, 2021
spot_img

PPE i bën thirrje Ramës: Respekto OPINIONIN e Komisionit të Venecias për Kodin Zgjedhor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0fc59d1751829daa87a9c55aa20a573a

Presidenti Ilir Meta derklaroi ditën e sotme në një konferencë për mediat, se ka kërkuar opinionin e Komisionit të Venecias për ndryshimet e bëra nga Parlamenti në Kodin Zgjedhor.

 Në lidhje me këtë çështje ka ardhur reagimi i menjëhershëm i Komisionerit për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi, i cili i kërkoi kryeministrit Edi Rama që të presë rekomandimet e Venecias, përpara se të rivotojnë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Kryeministri Rama tha se mendimi i Venecias është gjithnjë i mirëseardhur por nuk mund të presin më tepër për votimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor.

Në mbështetje të Komisionerit për Zgjerimin, numri 2 i PPE në Parlamentin Europian, Andrei Kovaçev deklaroi se qeveria dhe parlamenti dhet të presin opinionin e Venecias para se të votojnë kthimin e ligjit që bëri Presidenti Ilir Meta.

“Mbështes qëndrimin e Komisionerit OliverVarhelyi!  Kodi Zgjedhor duhet të jetë, në çdo rast,  në përputhje me Opinionin e Komisionit të Venecias, pasi do të ishte në favor të demokracisë në Shqipëri.  Unë i bëj thirrje Kryeministrit Rama dhe Kuvendit të Shqipërisë që ta respektojnë këtë’ tha Kovaçev.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img