Tirana
fog
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Postimi i presidentit amerikan Trump për COVID-19 fshihet nga të dy platformat sociale, zbulohet arsyeja

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

21b5490040216c5421b10617c06634f7

Facebook ka fshirë një postim në të cilin presidenti amerikan Donald Trump pretendon se covid-19 është “më pak vdekjeprurës” sesa gripi. Zoti Trump është në Shtëpinë e bardhë pas tre ditësh shtrimi në spital dhe trajtimi pasi rezultoi pozitiv nga virusi, raporton BBC.

Ai shkroi se US u mësua të jetojë me sezonin e gripit, “ashtu sikurse jemi duke u mësuar të jetojmë me covid, dhe në shumicën e popullsive më pak vdekjeprurës!!!”

Twitteri bëri të njëjtën gjë me këtë postim dhe me një paralajmërim se ky “shpërndan një informacion corientues dhe potencialisht informacion të dëmshëm.

“Ne e hoqëm informacionin jokorrekt rreth ashpërsisë së covid-19 dhe tani po e heqim këtë postim” tha Andy Stone, menaxher I komunikimit në facebook.

Sipas universitetit Johns Hopkins, një shkallë vdekshmërie për covid ende nuk dihet por mendohet se është më e lartë – ndoshta 10 herë më e lartë – sesa sezonët e gripërave.

Kjo është hera e dytë që facebook fshin një postim të presidentit. Twiiter ka ndërhyrë më shpesh me fshirje dhe me paralajmërime. Të dy rrjetet sociale kanë shpallur luftë ndaj dezinformimit për virusin.

120913905_425129645134432_1568605212162420057_n.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img