Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
35 %
8.2kmh
20 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

Porti i Durrësit, Kokona: Pronari i kompanisë është 100% Alabari dhe familjarët e tij

Lajme të ngjashëm

Zv.Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Ministrave Elira Kokona thotw se pronar i kompanisë që do të ndërtojë Durrës Yacht Marina, është 100% familja Alabar.

Kokona shpjegoi gjithashtu se si janë të lidhura me njëra-tjetrën kompanitë e parashikuara në marrëveshjen.

“Subjeket juridike që do ta ndërtojnë, është një kompani e përbashkët, mes shtetit shqiptar dhe kompanisë që u citua më siëpr që është Egale Hills.

Kompania Eagle Hills siç është deklarimi i dokumentit më sipër, është një person juridik, që është detyrim sipas shtetit shqiptar.

Pas kësaj Eagle East ka një aksioner kryesor, një person juridik i krijuar në Emiratet e Bashkuara Arabe, me aksionet 100% në Emirate.

Vetë Holding State është e krijuar nga një kompani tjetër, që është Simfoni Global. Të gjithë ata që janë të listuar janë të ndarë në 40 dhe 60% janë qytetarë të Emirateve të Bashkuara, midis Alabarit dhe familjarëve të tij.  Pronari i kompanisë është 100% Alabari dhe familjarët e tij”, tha Kokona nw emisionin “Opinion”.

Më shumë