Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
2.6kmh
0 %
Mër
13 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Polonia kthen në Bjellorusi mijëra emigrantë ilegalë, disa vdesin rrugës nga të ftohtit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Emigrantë të shumtë thonë se janë dëbuar me dhunë nga Bashkimi Europian, nga forcat polake të kufirit.

Pranë kufirit midis Bjellorusisë dhe Polonisë, korrespondenti i BBC-së Nick Beake gjeti emigrantë të bllokuar në një pyll, ndërsa temperaturat e natës ishin duke rënë nën nivelin e ngrirjes.

Të paktën katër persona raportohet se kanë vdekur.

Vendet anëtare të BE-së, Polonia, Letonia dhe Lituania kanë shpallur secila gjendjen e jashtëzakonshme mes një rritje të mijëra emigrantëve që përpiqen të kalojnë ilegalisht nga Bjellorusia.

BE-ja ka akuzuar Presidentin Bjellorus, Aleksandër Lukashenko për përdorimin e emigrantëve si armë për të destabilizuar bllokun, ndërsa Polonia ka ndaluar punonjësit e ndihmës të parë dhe gazetarët të raportojnë nga zonat kufitare.

Ata raportohet se i paguajnë trafikantëve rreth 2,500 dollarë me qëllim që të mbërrijnë në Gjermani.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img