Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
0.5kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
27 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Politologu: Edi Rama ka një dëshirë perverse për t’u kthyer në monizëm, këtë e tregojnë deklaratat e tij

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f6c6b0e77d08d6c5ffd4cfde9d9cc6fc

Politologu Arbër Zaimi në emisionin “Refleksione” është shprehur se sjellja dhe mendimet publike të Edi Ramës janë një dëshirë perverse e tij për t’u kthyer në monizëm.

Ai merr për bazë dy deklarata të forta të Edi Ramës, atë pas protestave për vrasjen e Klodian Rashës dhe deklaratën për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë.

“Nëse ne nuk e reformojmë dot kapitalizmin, dhe nëse neve kemi vetëm një rrugë vetëm një projekt, nuk kemi disa alternativa por vetëm një formë duke mos patur asnjë tjetër, atëherë ne në fakt nuk kemi më demokraci.

Të pasurit demokraci do të thotë të pasurit shumë rrugë, por kur qeveria aktuale voton për një rrugë, mbas 12 vitesh do vij qeveria tjetër që do zgjedhë një tjetër rrugë, pra kthen timonin. Pra nëse kemi vetëm një rrugë atëherë partitë janë të kota, janë marioneta në demokraci.

Shpesh e shoh si tendencë këtë gjë në Shqipëri, e shoh tek z.Rama, që pas vrasjes të Klodian Rashës, mënyra kur si u diskutua protesta, mënyra si i akuzoi protestuesit si armiq të popullit. E njëjta gjë ndodhi edhe kur u diskutua kufiri detar i Greqisë me Shqipërinë ku z. Rama tha se ata që më akuzojnë mua janë llumi i shoqërisë. Kjo sjellje, ky mendim është një dëshirë perverse për të shkuar në monizëm”, tha Zaimi.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img