Hapësire reklamuese

Politikë

Samiti i Paqes për Ukrainën, Presidenti Begaj dhe ministrja Spiropali nisen drejt Zvicrës

Shkruar nga Newsbomb
Samiti i Paqes për Ukrainën, Presidenti Begaj dhe ministrja Spiropali
Presidenti Begaj dhe ministrja Spiropali

Presidenti i vendit, Bajram Begaj dhe ministrja Elisa Spiropali, do të marrin pjesë sot dhe nesër në Samitin e nivelit të lartë të Paqes që mbahet në Zvicër. Fokusi i tij është Ukraina, lufta e paprovokuar e nisur nga Rusia dhe propozimi i Vladimir Putin për "paqe".

Në nivel shtetëror, Shqipëria përfaqësohet nga Presidenti i Republikës, ndërsa qeveria përfaqësohet në këtë samit të nivelit të lartë nga ministrja Elisa Spiropali.

"Me Presidentin Bajram Begaj, për në Samitin e Paqes për Ukrainën, që do të zhvillohet sot dhe nesër në Bürgenstock, pranë qytetit të Lucernës, në Zvicër", shkruan Spiropali krah fotos me Begaj në avion.

Samiti i Paqes në Ukrainë, i organizuar nga Zvicra, do të zhvillohet të shtunën dhe të dielën në Burgenstock Resort në liqenin e Lucernit me rreth 90 vende pjesëmarrëse. Qeveria zvicerane thotë se samiti synon "të frymëzojë një proces të ardhshëm paqeje" që mund të përfshijë përfundimisht Rusinë dhe të ndërtojë një "paqe të drejtë dhe të qëndrueshme" për Ukrainën, të rrënjosur në të drejtën ndërkombëtare.

Kanë kaluar gati 28 muaj që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës, duke shkaktuar viktima të rënda nga të dyja palët në një luftë që ka zhvendosur miliona ukrainas.

Kievi ka ftuar rreth 160 vende dhe organizata për të marrë pjesë në samit. Qeveria zvicerane tha të hënën se rreth 90 vende - pothuajse gjysma e tyre nga Evropa - kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre dhe se shumica e pjesëmarrësve janë krerë shtetesh ose qeverish.

Rusia nuk është ftuar në samit. Qeveria zvicerane thotë se nuk kishte ftesë sepse Rusia nuk kishte ndërmend të merrte pjesë. Moska e quajti një samit paqeje pa pjesëmarrjen e saj "të kotë". Por Rusia nuk është i vetmi lojtar kryesor që i anashkalon bisedimet.

Në samit do të mungojë edhe Kina.

Ministria e Jashtme e Kinës tha në fund të majit se Pekini "vështirë se është në gjendje të marrë pjesë në takim" sepse një samit i paqes pa Rusinë nuk do të përmbushte pritshmëritë e Kinës. Pekini tha se konferenca e paqes "duhet të ketë njohjen e Rusisë dhe Ukrainës, pjesëmarrjen e barabartë të të gjitha palëve dhe diskutimin e drejtë të të gjitha planeve të paqes".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese