Hapësire reklamuese

Politikë

Rama për "Financial Times": Qeveria britanike më kërkoi të strehoja emigrantët e tyre të paligjshëm në Shqipëri, por refuzova

Shkruar nga Newsbomb
Rama për "Financial Times": Qeveria britanike më kërkoi
Kryeministri Edi Rama

"Marrëveshja e Shqipërisë për emigrantët me Italinë do të ndodhë vetëm një herë, pavarësisht interesit nga qeveritë e tjera". 

Kështu është shprehur kryeministri Edi Rama në një intervistë ekskluzive për "Financial Times", duke shkatërruar shpresat e disa kryeqyteteve të BE-së për të përsëritur këtë masë.

Roma dhe Tirana ranë dakord vitin e kaluar për të ngritur qendra në Shqipëri, ku do të regjistroheshin disa mijëra emigrantë të nisur drejt Italisë dhe më pas do të prisnin që kërkesa e tyre për azil të shqyrtohej nga zyrtarët italianë.

Plani tërhoqi kritika nga grupet e të drejtave, por gjithashtu ngjalli interes nga disa qeveri evropiane të qendrës së djathtë. Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë madje e bëri atë pjesë të platformës së saj zgjedhore për zgjedhjet e qershorit për Parlamentin Evropian.

Ai tha se qeveritë e tjera i ishin drejtuar për të parë nëse mund të përsërisnin marrëveshjen me Italinë. "Unë thash jo. Sepse nuk ka kuptim për mua. Italia është shumë e veçantë për ne, më shumë se një marrëdhënie strategjike. Është një miqësi e rrënjosur thellë.”

Rama tha se marrëveshja me Italinë bazohej në një histori të gjatë zbatimi të ndërsjellë të ligjit: Italia që ndihmoi Shqipërinë të kontrollonte emigracionin në vitet 1990 dhe përpjekjet më të fundit të përbashkëta kundër kontrabandës së drogës.

Kritikët argumentojnë se plani është i mbushur me të drejtat e njeriut dhe probleme ligjore dhe kosto të larta. Partnerët perëndimorë janë përpjekur të marrin ndihmën e Shqipërisë me emigrantët që kur ajo mirëpriti mijëra afganë të lënë të ekspozuar ndaj talebanëve pas tërheqjes së fuqive perëndimore në vitin 2020. Lista filloi me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar. “Boris Johnson më telefonoi dhe më tha, lavdëroj udhëheqjen tuaj, le të bëjmë diçka së bashku”, kujton Rama.

“Le të kemi një marrëveshje që Britania të sjellë në Shqipëri emigrantët e paligjshëm për t'i mbajtur atje, për t'i përpunuar. Unë thashë, më falni, kjo nuk është e mundur.

Ndryshe nga marrëveshja italiane, e cila është për strehimin deri në 3,000 njerëz në të njëjtën kohë, oferta e Mbretërisë së Bashkuar nuk ishte "një numër fiks", tha Rama.

“Ishte për të gjithë ata që vijnë në Britani. si një tranzit. Thashë se nuk ka mundësi. Pastaj, kishim të tjera që nuk do t'i përmend. Ndër vendet më të pasura në Evropë.

Ai paralajmëroi kundër trajtimit të imigracionit si një problem sigurie dhe veçanërisht për qeveritë që përpiqen ta transferojnë atë. “Kjo çështje nuk mund të trajtohet duke e transferuar problemin,” tha ai.

Përveç Shqipërisë, edhe vendet e tjera të Ballkanit mund të ndihmojnë nëse procesi do të strukturohej mirë dhe do të ruhej brenda ligjit ndërkombëtar, tha ai. Por Evropa e ktheu atë në një çështje ideologjike, elektorale dhe harroi se do t'i duheshin njerëz për të shmangur një "dimër demografik" dhe një rënie ekonomike si pasojë. Më shumë se një milion shqiptarë kanë emigruar në BE dhe MB gjatë viteve, një e treta e popullsisë totale të vendit. Lufta në Ukrainë më në fund kishte ndryshuar lojën për zgjerimin, tha Rama, duke shënuar “rekordin më të mirë” për ekzekutivin në largim të BE-së.

"Gjithashtu falë Vladimir Putinit, një ndryshim ka ndodhur tashmë." Planet e reja të propozuara të BE-së për të përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugë praktike bashkëpunimi, të tilla si transfertat e lehta dhe të lira të parave ose burokracia e reduktuar e tregtisë ndërkufitare, do të kishte qenë "e pamundur të imagjinohej pesë vjet më parë", tha ai. “Nuk ka të bëjë me paratë,” tha ai, duke iu referuar një pakete prej 6 miliardë eurosh të ofruar për Ballkanin, një shumë që shumica e vendeve në rajon e konsiderojnë modeste.

 “Ka të bëjë me hapjen e shtigjeve për t'u integruar dhe për të pasur të njëjtat kushte si anëtarët, duke mos qenë ende anëtar. Një kritik i procesit të ngadaltë të zgjerimit të BE-së, Rama vuri në dukje se autoriteti moral i bllokut po zbehet. “Evropa është ballkanizuar,” tha ai. “Ne ende e shikojmë Evropën si një vend ku do të mbrohemi nga shpërthimet e nacionalizmit që na çojnë në konflikte dhe luftëra. [Por] lëvizjet nacionaliste në Evropë jo vetëm që kanë gjetur një hapësirë ​​në politikë, por kanë infektuar ose prekur [lëvizjet e tjera].

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese