Hapësire reklamuese

Politikë

"Rama është ende në pushtet fal opozitës të dobët", Berisha nga kryesia e PD: Të premte mbledhim Këshillin Kombëtar

Shkruar nga Newsbomb
"Rama është ende në pushtet fal opozitës të
Kryesia e PD

Ditën e sotme është mbledhur Kryesia e Partisë Demokratike, tanimë me kryetar partie Sali Berishën i cili ka marrë pjesë përmes një videocall nga shtëpia ku vuan prej dhetorit masës e “arrestit shtëpiak”.

Ish-kryeministri Sali Berisha në fjalën e tij ka bërë thirrje për mobilizimin si kurrë më parë në protestën kombëtare të thirrur më 11 korrik.

"Rama është ende në pushtet fal opozitës të
Kryesia e PD

Sipas tij Rama është ende në pushtet jo sepse fitoi zgjedhjet e 14 majit sipas ligjit dhe Kushtetutës, por sepse ka përball një opozitë të dobët dhe mungesës së aksionit.

Detyra jonë është vetëm një, shpëtimi i Shqipërisë nga ky regjim. Shumë pyesin si mund të krijohet qeveria teknike. Krijohet në mënyrën më të pashmangëshme, sepse Rama nuk ka më legjitimitet. Dëshmoi në zgjedhjet e 14 majit se është i aftë të shkel çdo ligj, normë e Kushtetutë.

Një qeveri që nuk ka ligj, normë, moral qëndron në pushtet vetëm për shkak të dobësisë së opozitës, nuk duhet të qëndrojë as 24 orë.

Ne duhet t’i bëjmë të qartë anëtarëve dhe demokratëve, se nëse sot Rama po qeveris, po qeverisë për shkak të dobësive tona.

Opozita është në provën e saj më të madhe në të gjithë ekzistencën e saj, do arrijë opozita të imponojë një qeveri teknike, apo do shkojë të firmosë fitoren e radhës të Ramës dhe të ndëshkojë të gjithë Shqiptarët.

Nuk ka asnjë motiv që Rama të vazhdojë të qeverisë më tej, përveç dobësisë së opozitës, përveç mungesës së aksionit të opozitës.

Opozita duhet të angazhohet në një mobilizim të paparë më parë. Garantoj se shumë më shpejt, qeveria teknike krijohet në Shqipëri. Asgjë nuk arrihet pa sekrifica.”

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese