Hapësire reklamuese

Politikë

Presidenti Begaj pret përfaqësues nga vende të NATO: Shqipëria, promovuese e paqes

Shkruar nga Newsbomb
Presidenti Begaj pret përfaqësues nga vende të NATO:
Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj ka pritur sot në Presidencë pjesëmarrësit e Kursit të Lartë të Sigurisë dhe Mbrojtjes, përfaqësues nga vende të ndryshme të NATO-s dhe ato partnere.

Në këtë takim Presidneti i shqipërisë ka ritheksuar se Shqipëria është promovuese e paqes dhe sigurisë në rajon e me gjerë nëpërmjet politikës së dialogut, bashkëpunimit dhe mirëkuptimit.

Gjithashtu Begaj theksoi se Shqipëria beson dhe ka treguar në angazhimet e saj ndërkombëtare se multilateralizmi është mekanizmi i duhur që ofron zgjidhje të pranueshme në përballje me sfidat e përbashkëta të vendeve tona në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes.

Begaj përcolli vizionin e tij për Shqipërinë e së ardhmes në përgjigje të interesit të studentëve të këtij kursi dhe u shpreh se e sheh Shqipërinë të vendosur drejt realizimit tëobjektivave dhe ëndrrës shqiptare të kamotshmeEuroatlantike.

Pjesëmarrësit në Kursin e Lartë të Sigurisë dhe Mbrojtjes u njohën nga Këshilltarët e Kreut të Shtetit me rolin dhe funksionet e Presidentit në një Republikë Parlamentare, si edhe në politikën e jashtme dhe atë të Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese