Hapësire reklamuese

Politikë

OKB-ja miraton rezolutën për Srebrenicën, reagon Begaj: 11 korriku, kambanë e përhershme përkujtimi

Shkruar nga Newsbomb
OKB-ja miraton rezolutën për Srebrenicën, reagon Begaj: 11
Presidenti Bajram Begaj

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bajram Begaj, ndau dot në profilin e tij në rrjetin X qëndrimin mbi miratimin nga ana e Asamblesë së OKB-së të Rezolutës që e vendos 11 Korrikun Ditën Ndërkombëtare të Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të vitit 1995 në Srebrenicë.

Begaj shkruan se masakra të tilla si ajo e Srebrenicës nuk duhet që të përsëriten.  

“Asamblea e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi sot një rezolutë që e vendos 11 Korrikun Ditën Ndërkombëtare të Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të vitit 1995 në Srebrenicë.

Shqipëria edhe një herë e konfirmoi veten në grupin e vlerave perëndimore me votën dhe angazhimin e saj që kjo rezolutë të miratohej.

Kjo datë do të shërbejë si kambanë e përhershme për të përkujtuar dënimin e gjenocidit, që masakra të tilla të mos përsëriten më dhe njëkohësisht është edhe një përgjigje ndaj mohuesve të gjenocidit dhe krimeve të tilla të tmerrshme,” -shkroi Presidenti i Republikës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese